Ve chvíli, kdy si pořizujete pejska jako člena domácnosti, se rozhodujete pečovat a starat se o něj po celý jeho život. Pokud má být váš chlupatý kamarád stále ve špičkové formě, máte toho od čumáku až po koneček ocásku na práci dost. Jak náročné to pro vás bude, závisí samozřejmě na tom, zda váš pejsek patří ke krátkosrstým nebo dlouhosrstým plemenům, ale z velké míry i na tom, jak bude péče oběma stranami vnímána.
Pokud nahlížíte na kartáčování a česání srsti a další procedury jen jako na nutnost a obtížnou povinnost, nebude to bavit ani vás ani vašeho čtyřnohého přítele. V nejhorším případě skončí tato akce pravidelnou a nepěknou „rvačkou“ a váš pes se příště schová v momentě, kdy hřeben nebo kartáč jen spatří. Pokud ovšem tento čas využijete k tomu, abyste si s ním v uvolněné atmosféře užili vřelých chvilek, a pak vás potěší, že před vámi stojí pes „jako ze škatulky“, stane se pro vás péče vrcholem dne či týdne. Váš miláček pak bude netrpělivě očekávat, že mu věnujete neomezenou náklonnost.

Začněte odmalička...
Péče o psa je třeba se naučit - to jak ze strany člověka, tak zvířete. Štěně ještě snadno pevně uchopíte, když jde o to podívat se mu do uší nebo mu zkontrolovat chrup. Ovšem když se takový čtyřicetikilový kolos vzpírá ukázat vám své zoubky, pak vám v ruce chybějí trumfy. Proto patří zvyknutí si na tělesnou péči k pilířům výchovy, a to od samého začátku.  Nejdůležitější je, aby si váš pejsek vždycky vybavil péči jako něco pozivního. Se štěňaty i zatvrzelými dospělými jedinci krok za krokem a nebuďte při tom netrpěliví.
 

Jak často koupat svého psa?

Při koupání psa záleží na druhu srsti. Drsnosrtstí teriéři, kteří se trimují, sem patří například velšteriér, erdelteriér, foxteriér, west white teriér se koupají jen zřídka a nikdy ne před trimováním, jelikož se srst potom špatně vytrhává. Pokud se pejsek zašpiní, stačí ho většinou osprchovat jen čistou vodou. Při koupání  použijte speciální šampon pro drsnosrstá plemena. Teriéři s měkkou srstí, kteří se stříhají, jako například kerry blue teriér, soft-coated wheaten teriér se mohou koupat dle potřeby. Před výstavou by se ale měli koupat nejpozději čtyři dny předem, aby se srst stačila dostatečně zvlnit. Jorkšírský teriér se koupe obvykle jednou za tři týdny. Doporučujeme na jeho hedvábnou srst používat kondicionér. Pudla koupeme vždy před stříháním, tedy zhruba v šestém až osmém týdnu. Pokud je stříhací rytmus osmitýdenní, doporučujeme pudly koupat ještě mezi stříháním, tedy jednou měsíčně.

 

Jak vybrat správný šampon?

Při výběru šamponu by jste se měli řídit jeho složením a druhem srsti. Šampon by měl mít neutrální pH, aby nevysoušel a pejskovi se tak netvořili lupy. Pěstící šampony, které obsahují např. lanolin (zabraňuje vysoušení srsti) a protein (dodává hebkost a lesk), jsou určeny především pro dlouhosrstá plemena. Šampony na hrubosrstá plemena srst nezjemňují a dodávají naopak drsnost srsti. Šampony na čištění za sucha nedoporučujeme používat dlouhodobě, protože nenahradí plně klasické mokré koupání, ale oceníte je hlavně na cestách nebo při nenadálých situacích.
 

Měli by se používat také na psy kondicionéry?

Určitě ano, jelikož usnadňují nejen rozčesávání, ale i ošetřují srst po vykoupání, působí antistaticky, dodávají srsti hladkost a lesk. A v neposlední řadě nabývá srst po použití kondicionéru na objemu.
 

Měli bychom svému pejskovi také čistit zuby?

Tak jako pečujeme o své zuby, měli bychom se starat i o zuby svých miláčků. Zhruba ve 12 měsících má Váš pes kompletně vyvinutý trvalý chrup. Psovi se také tvoří zubní kámen, který se odstraňuje ve veterinární ordinaci mechanicky, nebo ultrazvukem. Pes se obvykle před tímto zákrokem musí uspat a to je samozřejmě zátěž na celý jeho organismus. Proto je lepší oddálit tvorbu zubního kamene čištěním. Ve specializovaných obchodech můžete koupit zubní kartáčky i s ochucenými pastami. Čistit zuby stačí psovi jednou týdně.
 

Jak správně vybrat obojek?

Navštívíte-li specializovaný obchod, psí salon nebo výstavu psů, střetnete se s ohromnou nabídkou obojků. Vyrábějí se v mnoha velikostech, v nastavitelném nebo pevném kovovém provedení. Vybrat si ten nejkrásnější nestačí, ne každý obojek, ohlávka nebo postroj je vhodný pro všechny psy. Na trhu v současné době existuje několik druhů obojků z různých materiálů. Kožené obojky jsou nejvhodnější pro poslušné a vycvičené psy. Tyto obojky by měly být u velkých plemen utaženy tak, aby se mezi obojek a krk psa vešla dlaň naplocho. Řetízkové stahovací obojky se používají především k výcviku, protože usnadňují komunikaci se psem. Správné zacházení s tímto obojkem vyžaduje zkušenost. Nesprávnou manipulací často dochází k otupení psa a špatně nasazený obojek může způsobit poranění hrtanu. Ozdobné obojky se vyrábějí z nylonu, bavlny nebo sametu. Jsou určeny pro výstavní účely a pro malá plemena psů. Hrudní postroje se používají u psů, kteří hodně táhnou nebo mají zdravotní problémy s krkem. Při výběru obojku platí pravidlo, že bychom měli vzít svého miláčka sebou.
 

Jak správně vybrat vodítko?

Obojek a vodítko patří k základnímu vybavení psa. Prakticky žádný majitel se bez těchto dvou věcí neobejde. Specializované obchody s chovatelskými potřebami a psí salony nabízejí celou řadu vodítek. Při výběru vodítka bychom měli již předem vědět, k jakému účelu jej budeme používat. Nejčastěji se používají tzv. dvojitá vodítka, která jsou pomocí dvou karabin nastavitelná prakticky na libovolnou délku. Jsou vhodná pro pohodlné vycházky s vaším pejskem, ale i pro hodiny výcviku na kynologickém cvičišti. Dvojitá vodítka se vyrábějí z kůže a nylonu. Pokud kupujete tento druh vodítka, dbejte na to, aby nemělo ostré okraje. Ty by mohly proříznout kůži psa, nebo poranit Vaši ruku. Pokud s Vaším psem trénujete povely poslušnosti, doporučuji Vám spíše krátké vodítko. Tyto vodítka měří zhruba padesát centimetrů. Jsou vhodná především pro velká plemena psů, které tímto způsobem můžeme vodit opravdu pohodlně. Pro výcvik psa jsou také důležitá pracovní vodítka. Jejich délka se pohybuje od jednoho metru až po dvacet i více metrů. S pomocí pracovního vodítka cvičíme např. neposlušné psy, kteří pronásledují cyklisty. Jakmile se pes rozběhne, povolíme vodítko a necháme ho, aby uběhl pár metrů a pokoušíme se ho přivolat hlasovými povely. Pokud nezareaguje, tak krátce a silně trhneme vodítkem a dáme povel „Ke mně!“. Dlouhé vodítko je vhodné pro celou řadu podobných problémů s chováním psa. Velmi oblíbená jsou pružná (navíjecí) vodítka. Jejich délka je proměnlivá a můžeme ji nastavit pouhým stisknutím tlačítka. Tato vodítka jsou vhodná na každodenní procházky, jelikož pejsek může alespoň částečně pobíhat. Pokud se rozhodnete, že vašemu miláčkovi koupíte navíjecí vodítko, musíte se řídit jeho hmotností. Navíjecí vodítka se totiž vyrábějí v několika provedeních podle hmotnosti psa. Výstavní vodítka se vyrábějí z různých materiálů. Při výběru samozřejmě dbejte na to, aby bylo atraktivní, ale aby zbytečně neodvádělo pozornost od vzhledu psa. Podle mých zkušeností jsou na výstavách vhodnější jednoduchá a kvalitní vodítka než přehnaně zdobené varianty. Výstavní vodítka nemají zpravidla takovou životnost a nejsou proto vhodná pro každodenní používání.
 

Jak správně vybrat obleček pro psa

Mnoho současných psích plemen je velmi citlivých na okolní prostředí, výjimku tvoří „čistokrevní“ voříšci zocelení životem na ulici a psi celoročně žijící na zahradě. Dlouhodobým šlechtěním ztratili psi svoji přirozenou odolnost vůči vlivům přírody. Jejich nedostatečná termoregulace nedokáže vyrovnat rozdíly teplot při přechodu z vyhřátého (v létě z klimatizovaného) bytu do venkovního prostředí a psi tak velmi snadno prochladnou nebo mohou dostat úžeh. Oblečky pro psy (bundy, mikiny, trička apod.) tedy nejsou pouze doplňkem malých psů, ale především výborný prostředek pro ochranu zdraví psa jakéhokoliv plemene. Zimní oblečky pro psy využijete při venčení svého čtyřnohého přítele v zimním období. Do deště jsou pak vhodné pláštěnky pro psy s odnímatelnou kapucí.
Oblečení pro psy také podléhá módním trendům. Navrhováním kolekcí psích oblečků se zabývají dokonce i světově známí módní návrháři. Výsledná díla se předvádějí v rámci charitativních akcí nebo veletrhů, kde se pořádají psí módní přehlídky.
Pro správný výběr je nejdůležitější kvalita oblečku a tu určuje správně provedený střih a použitý materiál. Jen tak bude obleček pro psa zdravotně přínosný, pohodlný a příjemný na nošení. U materiálu je kladen důraz na prodyšnost, schopnost odpudit vlhkost a na to, aby látka při pohybu nevydávala žádné zvuky, které by psa děsily. Mezi nejčastěji používané materiály patří bavlna, flanel, fleece, úplet, riflovina a voděodolná šusťákovina s podšívkou. Samozřejmostí je i osobní vkus, a když se rádi oblékáme my, chceme, aby i náš mazlíček byl fešák :o)
Pro správný výběr velikosti oblečku jsou důležitými rozměry délka těla od krku k ocásku, obvod krku a hrudníku a také přibližná váha pejska a plemeno. Pokud si nenecháváme obleček šít na míru, tak se v podstatě jedná o konfekci a nelze tedy paušalizovat a identifikovat velikost oblečku pouze podle rasy pejska. Každý dobrý obchod my měl zákazníkovi na základě těchto údajů poradit a při nákupech na internetu by měly být oblečky přesně podle těchto rozměrů řazeny. E-shop oblečků a doplňků pro pejsky MANAKARA má na svých stránkách tabulku, podle které snadno vyberete správnou velikost pro Vašeho pejska. 
Oblečení pro pejsky bychom mohli rozdělit na technické, sportovní a módní. Technické bundy jsou většinou jednobarevné, s reflexním prošitím, sportovní pak mají navíc například kapsy a stahování na různých částech tak, aby obleček pejskovi co nejlépe seděl. Módní oblečky se pak liší barvami, nášivkami a výšivkami, mají kapucy s kožešinou a také například ornamenty ze Swarowski kamínků.
Podle našeho názoru nedochází nošením oblečků k větší náchylnosti pejsků, zejména pro pejsky žijící v přetopených bytech a starší nebo nemocné pejsky je obleček opravdu vhodný. Navíc, každý pejsek je jiný, takže ten, který venku neustále běhá a honí se za míčkem, potřebuje něco jiného než malý pejsek, kterému se moc chodit nechce. Samozřejmě vše by mělo být s mírou a ohledem na trpělivost a komfort pejska. Rozhodně doporučujeme vždy použít zdravý rozum. Pokud není pejsek nervózní, nešťastný a podrážděný, klidně může nosit botičky a mít i nalakované drápky, samozřejmě nezávadným lakem bez acetonu.

 

Vaše dotazy...

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek