Pokud se rozhodnete pro štěňátko s průkazem původu (PP), chválíme vám vaše zodpovědné rozhodnutí.

Pozor ale při četbě inzerátů, případně komunikaci s chovateli.

On totiž není PP jako PP.

Nejsou "papíry" jako "papíry"...Ty správné papíry by měla vydat mezinárodní organizace FCI - Fédération Cynologique Internationale, (www.fci.be), což je světová kynologická organizace, která sdružuje 83 členů (států), z nichž každý vystavuje svoje vlastní rodokmeny a školí svoje vlastní rozhodčí. FCI zajišťuje, aby byly rodokmeny a rozhodčí vzájemně uznáváni všemi členy FCI. V České republice ji zaštiťuje ČMKU, Českomoravská kynologická unie, která je právě jejím členem. FCI eviduje 338 plemen, z nichž každé je "vlastnictvím" konkrétní země (země původu). Tyto země sepisují standardy "svých" plemen (popis ideálního představitele daného plemene) ve spolupráci se standardními a vědeckými komisemi FCI, a FCI zajišťuje překlady a doplňování. Tyto standardy pak slouží rozhodčím jako reference při hodnocení psů na výstavách pořádaných členskými zeměmi FCI. FCI také zaštiťuje většinu výstav konaných na našem území, tedy prostřednictvím ČMKU.
Pokud si ale budete kupovat štěně některého neuznaného nebo vzácného plemene – často u barevných variant jokršírů (biewer apod), někteří molosové nebo třeba bobtail, může se vám stát, že vysněné štěně bude mít PP vystavený organizací UCI. Ta byla založena před 50 lety ve Spolkové republice Německo. UCI má vlastní pravidla, standardy a rozčlenění plemen. Pořádá výstavy, pouze ale dvakrát do roka, zato se na ně lze hlásit i ten den a lze hlásit i zvířata bez jakéhokoliv PP, s tím, že mu UCI papíry dodělá – z čehož je vidět, co je to za organizaci.  UCI neakceptuje pravidla FCI ohledně standardu a zdraví, lze pod ní uchovnit takřka cokoliv – od FCI neuznaných plemen po psy uznaných plemen s hrubými vadami. Bohužel nehlídá ani zdraví, takže lze – na rozdíl od FCI – chovat i na zvířatech s těžkou DKK. Proto se k „chovu“ pod UCI uchýlilo mnoho „chovatelů“, jejichž psi by kvůli špatnému zdravotnímu stavu jinak chovní být nemohli. Pod UCI jde všechno. 
Proto pozor, nestačí, že je v inzerátu napsáno, že štěně má papíry. Měly by to být papíry od ČMKU, tedy FCI. S těmi můžete na výstavy. S papíry od UCI můžete jen na ty dvě, které ročně pořádají, tyto papíry jsou opravdu jen papírem – a draze zaplaceným, negarantují vám nic.