YORSHIRE TERRIER
Jorkšír má na rozdíl od většiny psů pouze krycí srst a schází mu tzv. podsada. Z tohoto důvodu také nelíná. Srst jorkšírům dorůstá po celý život a může se také častěji koupat, zpravidla 2x do měsíce. Bez ohledu na vaše případné výstavní ambice je péče o srst jorkšírského teriéra poměrně náročná a je potřeba s ní začít již zhruba v 6 až 7  týdnu po narození. Snažte se, aby si vaše štěňátko co nejdříve zvyklo na každodenní kartáčování, které pomáhá odstraňovat odumřelé vlasy a podněcuje činnost mazových žláz. Srst je potom lesklejší a má celkově zdravější vzhled. V praxi se jako nejvhodnější osvědčil kartáč s přírodními štětinami. Doporučuji také používat oleje nebo lanolin, po jejichž aplikaci se srst nejen krásně leskne, ale oleje blahodárně stimulují kvalitu srsti a zamezují jejímu zacuchávání. Pokud chcete, aby se váš miláček podobal co možná nejdelší a nejkvalitnější srstí psím šampiónům ze soutěží, musíte jeho srst speciálně natáčet – tzv. „balíčkovat“. V přibližně 7 měsíci začnete srst natáčet na speciální hedvábné papírky, které lze koupit v psích salónech nebo v některých chovatelských potřebách. Srst protřete olejem, pročešete a rozdělte pěšinkami na jednotlivé pramínky. Každý pramen vložte do připraveného, napůl přeloženého papírku, přeložte znovu napůl a ještě jednou nebo dvakrát. Takto vám vznikne natáčka, kterou upevníte gumičkou, aby se nerozvinula. Obvykle se připevňuje po jedné natáčce mezi uši, na vousy, na každou končetinu a ocas. Po dvou natáčkách na knírek a na horní čelisti a po čtyřech natáčkách z každé strany těla. Dbejte na to, aby pejska natáčky nikde natahaly a neomezovaly ho v pohybu. Po natočení oblečte kabátek z lehké vzdušné látky, kterým ochráníte natáčky. Den před výstavou psa vykoupejte, zbavte srst olejů a dobře vysušte, ale už nenatáčejte. Konečky zastřihněte, ouška vyholte do 1/3 a tlapky do obloučku.
WESTHIGHLAND TERRIER
Westhighlandský bílý teriér, kterému se zpravidla u nás říká vestík, patří mezi hrubosrsté teriéry. Jeho srst je složena z pesíků a podsady. Na kartáčování a česání bychom měli našeho pejska zvykat již odmalička. Každodenní kartáčování odstraní z jeho srsti nejen prach, špínu, ale i odumřelé chlupy a současně se pokožka dobře prokrví. Kartáčování a česání se nejlépe provádí na stole s neklouzavou podložkou. Začněte na hřbetě a srst kartáčujte po směru růstu. Také na nohou a na hlavě nejprve česejte po srsti a teprve potom proti ní. Na hřbetě a na nohou kartáčujte jen po srsti. V podpaží a na vnitřní straně stehen se srst velmi snadno plstnatí a proto tato místa musíte kartáčovat zvlášť pečlivě. Ve vlhkém počasí je vestík nejvíce umazaný na nohou a na bříšku. Většinou stačí, když tato místa důkladně osprchujete vlažnou vodou. Někdy však špínu a zápach odstraníte jenom mytí šamponem. Koupejte svého vestíka jen tehdy, když je to nezbytně nutné. Uvědomte si, že každé mytí srsti je zbavuje ochranného povlaku mastných kyselin, které šampon rozpouští. Používejte proto raději speciální psí šampony, které srst neodmašťují. Psa sprchujte vlažnou vodou a pečlivě vypláchněte všechny zbytky šamponu. Dávejte také pozor, aby se voda nedostala do uší. Po vykoupání psa pečlivě vytřete do sucha a vysušte fénem. Nezbytnou péčí o vestíka je trimování. Je to vytrhávání odumřelé srsti trimovacím nožem. Při trimování je důležité, aby se odstraňovali pouze odumřelé chlupy. Trimování nedodává vestíkovi jen jeho typický vzhled, ale slouží také k udržování dobrého zdravotního stavu. Pravidelně trimovaný vestík obrůstá daleko lépe než ten, který trimovaný není. Když tvrdé pesíky dosáhnou své konečné délky, tak odumírají, ale zůstávají vězet v kůži. Přirozená výměna srsti neprobíhá tak hladce jako u jiných psů, odumřelé chlupy překážejí v růstu novým. U mnohých vestíků vyvolávají odumřelé chlupy svědění, takže pro ně je trimování zvlášť potřebné. Vestík by se měl trimovat každé tři měsíce od stáří zhruba 3 až 4 měsíců podle dispozice srsti. Každý musí sám zvážit, zda může svého pejska trimovat sám nebo zda je lepší jej svěřit odborníkovi.
POODLE
Pokud jste se rozhodli, že si za svého psího miláčka vyberete pudlíka, máte na výběr ze čtyř velikostních variant a mnoha barev. Od bílé, meruňkové, přes mnoho odstínů hnědé po šedou až k černé barvě. Nejmenší je pudl toy, který dorůstá výšky 28 cm v kohoutku. Trpasličí pudl měří v dospělosti do 35 cm, střední pudl má v kohoutku nad 35 cm a největší ze všech je královský pudl, který vyrůstá nad 50 cm v kohoutku. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv velikost a barvu, získáte společníka, který si velice rád hraje, snadno se učí a velmi rád aportuje. Pudl je plemeno, které potřebuje pravidelnou péči o srst. A k té patří, také zvykání na tuto proceduru. Kartáčovat a česat pudla začněte už v době, kdy je ještě malé štěňátko. Nejlépe na stolku, aby si pejsek zvykal na pozdější stříhání a úpravu v psích salonech. Stolek se nesmí kývat, jinak bude pejsek neklidný. U malého štěňátka dávejte pozor, aby nespadl, nebo neseskočil ze stolku. Mohl by se poranit. Psa vždy nejdříve kartáčujte a pak teprve češte. Na kartáčování je nejvhodnější kartáč s gumovým polštářkem a kovovými jehlami. Pejska nejprve kartáčujte po srsti a potom i proti ní, dokud není srst hebká a hedvábná. K česání používejte hřeben s řídkými zuby. Kartáč i hřeben koupíte v psích salónech nebo speciálních obchodech. Kadeřavá a hustá srst vyžaduje každodenní kartáčování a česání. A to nejen pro vzhled psa, ale hlavně také pro jeho zdraví. Kartáčováním se prokrvuje pokožka a vyčesávají se nečistoty. Pokud pejska nebudeme česat, jeho srst beznadějně zfilcovatí a hrozí nebezpečí vzniku ekzémů.  Štěňata se poprvé stříhají ve čtyřech až pěti měsících. V každém správném psím salonu máte na výběr z několika střihů. Nejčastěji se používají tyto střihy: Moderní střih, Baby střih, Klasický a Anglický střih. Pudla musíte i pravidelně koupat, zpravidla se doporučuje jednou za měsíc. Každý pes by se měl koupat vždy před stříháním a pudla toto pravidlo platí dvojnásob. Teprve když je srst dobře umytá, rozčesaná a vysušená, „sedí“ dobře střih. Štěňátka koupejte jen tehdy, je-li to bezpodmínečně nutné. Používejte speciální šampony pro psy, které vrací pokožce tuk a nevysoušejí ji. Po vykoupání pejska jej důkladně vysušte fénem, aby neprochladl.
SHIH-TZU
Tento dlouhosrstý pejsek vyžaduje každodenní česání a kartáčování, jinak by srst velmi rychle zplstnatěla. Než s česáním a kartáčováním začnete, srst nejdříve prohlédněte, nejsou-li v ní zachycené bodláky, semínka nebo dokonce i ostré kamínky z procházky. Ty opatrně vyjměte. Potom  uvolněte zauzlená místa a můžete začít se samotným kartáčováním. Budete potřebovat speciální kartáč, který koupíte v psích salónech nebo ve specializovaných obchodech. Pejska nejprve kartáčujte proti srsti a potom po srsti. Kartáčováním nejen odstraníte nečistoty, ale zároveň pomáháte prokrvit pokožku. Obzvláště velký důraz je na výstavách kladen na srst, proto byste ji měli věnovat zvláštní péči. Pro ideální ochranu srsti ji pravidelně olejujte a prameny natáčejte na papír. Srst potom lépe roste a netřepí se. Nezaměňujte však natáčení srsti s „kadeřením“. Srst se natáčí jen proto, aby byla uchráněna. K natáčení budete potřebovat speciální pomůcky (dostanete je v psích salónech nebo v potřebách pro chovatele). Olej (např. norkový), natáčkový papír (obyčejný hedvábný papír škodí), speciální šampon, balzám, gumičky ve speciálních velikostech. Jak postupovat: Poté co srst zbavíte zplstnatělích uzlíků a pročesáte ji, postříkejte srst olejem určeným k natáčení. Rozdělte na pěšinkami na jednotlivé prameny. Každý pramínek vložte do připraveného napůl přeloženého papírku a přeložte znovu napůl a  ještě jednou nebo dvakrát, čímž vznikne balíček – natáčka, kterou upevněte gumičkou, aby se nerozvinula. Před výstavou pejska vykoupejte a vyfénujte, ale již neolejujte. Tlapičky zastřihněte dokulata, aby nebyli vidět drápky. Jelikož tento pejsek má převislé uši, je důležité mu je jednou za týden prohlédnout a vyčistit. Tekutý prostředek na čištění  uší si obstaráte v lékárně nebo u svého veterináře. Kapátkem kápnete pár kapek do každého ucha. Když se ušní maz rozpustí, vytřete je z ucha opatrně růžkem stočeného papírového kapesníčku. A jak na odstraňování chloupků z uší? Chloupky uvnitř ucha se ušním mazem a nečistotou rychle slepí a mohou se v nich uhnízdit bakterie. Následkem jsou těžké záněty uší. Nechte si proto správné odstraňování chloupků ukázat při nejbližší návštěvě vašeho psího salonu.
KNÍRAČ
Pokud si za svého mazlíčka chcete zvolit toto plemeno, máte možnost vybrat si ze tří velikostí a několika barev. Ale ať už máte malého, středního nebo velkého knírače musíte dbát na jeho srst a pravidelně o ni pečovat. Knírač je díky své drsné srsti velmi odolný proti rozmarům počasí, černá varianta však vzhledem k barvě své srsti poněkud hůře snáší velké horko. Péče o srst není zdaleka tak bezproblémová, jak by se mohlo zdát. Kromě každodenního kartáčování tvrdým kartáčem je nutno dvakrát až třikrát týdně důkladně pročesat srst. Na vous a na obočí je třeba používat hřeben se zuby daleko od sebe a podle struktury srsti potřebuje knírač také několikrát ročně trimovat. S trimováním začínáme již u štěněte. Již ve stáří deseti týdnů, by mělo mít uvolněnou štěněčí srst. Pokud to jde vytrhávejte ji ukazováčkem a palcem, nechte jen obočí a vous. V tomto věku se vyhněte stříhání. Při dobré kvalitě srsti se již nyní pod měkkou srstí objevuje pevná krycí srst. Svého pejska by jste neměli nechávat holit elektrickým strojkem. U kníračů barvy pepř a sůl se stříhání časem vymstí. Barvy vyblednou, srst prořídne a změkne a pevně nepřiléhá. Bohužel mnoho kníračů je pouze stříháno. Proto doporučuji srst po trimování nanejvýše přestříhat po nebo proti srsti sponkovými nůžkami, má-li být srst velmi krátká. Srst zničenou stříháním můžete opět vylepšit častým trimováním. Takto můžete zkvalitnit i ne právě ideální a příliš měkkou srst. Knírač by se měl koupat jen zřídka, pokud je to opravdu nutné, ne krátce před trimováním. A pouze ve speciálním šamponu pro hrubosrstá plemena. Knírač potřebuje nejen každodenní péči o srst, ale také dostatek pohybu a cílené činnosti.
MALTESE
Tento malý bílý psík s hustou srstí není jak by se na první pohled mohlo zdát  jen živá hračka. Maltézáček není zdaleka tak choulostivý. Vlhko mu sice příliš nesvědčí, zato mráz ani teplo mu nevadí. Jeho dlouhá srst slouží jako termoregulace. Navzdory okouzlujícímu vzhledu je i dobrým hlídačem. Výborně se snáší s ostatními zvířaty a velice dobře se cítí ve společnosti více pejsků. Je mírný, snášenlivý a přizpůsobivý. Má-li být maltézáček skutečně krásný, každodenní pročesávání a kartáčování jsou nezbytné. Postačí jen pár minut a budeme mít nejen zářivě krásného psíka, ale i čisťounký byt, protože udržovaný maltézáček takřka nepouští chlupy. Pokud bychom psíka nepročesávali, vytvořila by se v jeho srsti plsť. Ke kůži může hůře vzduch a mohou se vytvořit exémy. Udržovat maltézáčkovu srst zářivě bílou není snadné a leckdy se to nepodaří ani u výstavních jedinců. Tohoto pejska je vhodné koupat asi jednou do měsíce. Šamponem na bílá plemena psů. Po každé vycházce mu většinou musíme umýt tlapičky, někdy i bříško. Od slz se maltézáčkům tvoří skvrny pod očima. V některých psích kadeřnictvích nebo potřebách pro pejsky se prodávají pudry pod oči, které pomáhají k udržení bílé barvy pod očními partiemi. Pokud jste se rozhodli chodit s vaším mazlíčkem na výstavy, budeme jeho srst muset natáčet na tzv. natáčky (hedvábné papírky), aby jeho srst byla dlouhá až na zem. Pokud bychom pejskovi srst nenatáčeli, nikdy nebude tak dlouhá. Před natáčením použijeme norkový, mandlový nebo olivový olej. Rozdělíme srst na pěšinky. Každý pramínek vložíme do připraveného napůl přeloženého papírku, který společně se srstí složíme a přeložíme ještě napůl. Velikost natáčky přizpůsobíme délce a hustotě srsti. Před výstavou pejskovi sundáme natáčky. Vykoupeme jej a srst vyfénujeme do rovna, aby nebyla zvlněná.
ČÍNSKÝ CHOCHOLATÝ PES
Zajímavé a originální plemeno, které se vyskytuje ve dvou variantách. Osrstěný pes (tzv. labutěnka) nebo bezsrstý (tzv. hairless). Chovatelé sestavují chovné plány a dbají na pravidelné vhodné křížení obou variant. Plemeno se kříží mezi sebou, aby se docílilo jednak nejkvalitnějšího osrstění na patřičných partiích a hlavně pro dobrý zdravotní stav. Tyto odchovy po různorodých rodičích (jeden hairless a jeden labutěnka) jsou zdravé, silné a úspěšné na výstavách. Péče o naháče je jednoduchá. Postačí žínka či mycí houba a sprcha. Na chochol, ponožky srsti na nohou a ocásek kvalitní šampon. Koupat jej můžete bez omezení, ale pak ošetřete kůži pleťovým mlékem nebo krémem proti vysušení. Naháči jsou od přírody velmi čistotní. Zapomenete-li umýt mu tlapky, sám si je během chvíle očistí, jako kočka. Na výstavu se srst neupravuje. Pouze u osrstěných pejsků se mohou stříhat lícní partie, totéž se týká i hodně osrstěných variant hairless. Pravidelnou a důkladnou péči je nutno věnovat drápkům, které rostou abnormálně rychle, zejména pokud máte pejska v bytě. Neosrstění pejsci nemají blechy ani jiné zevní parazity, nemají typický psí pach, naopak po ošetření kosmetikou příjemně voní. Toto plemeno je přijatelné pro některé alergiky. Naháči je nutno v létě kůži mazat opalovacím krémem s vyšším ochranným faktorem. Čím světlejší kůže, tím vyšší ochranný faktor. V zimě musí mít naháček teplý obleček, aby neprochladl. Srst labutěnky se musí česat minimálně dvakrát týdně, jinak zplstnatí. Výstavní jedinci vyžadují denní péči, aby jejich srst vlála „jako závoj“ byla hebká a nadýchaná.